Новини

28-29 жовтня в місті Житомирі сталася унікальна подія – відбувся відкритий турнір Житомирської області з РЕГБІ НА ВІЗКАХ!


Учасників змагань з чотирьох областей Житомирської, Київської, Одеської та Рівненської, прийшли привітати заступник начальника управління сім"ї, молоді та спорту облдержадміністрації - Козловець Сергій Миколайович, депутат Житомирської обласної ради, заступник Баранівського міського голови - Кокітко Наталія Володимирівна,представник Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України у Житомирській області – Ковалюк Неля Дмитрівна, начальник культури, сім’ї, молоді та спорту Баранівської міської ради - Ошатюк Надія Богданівна, директор Вищого професійного училища-інтернату - Дерев’янко Олена Василівна. Саме за сприяння та підтримки цих людей було забезпечено проведення даного турніру.


Регбі на візках – дуже видовищна гра. На паркеті точилося жорстке протистояння справді сильних людей, тому даний вид спорту вимагає від спортсменів неабиякої індивідуальної фізичної підготовки, віртуозного водіння візка, хорошого бачення поля та злагоджених командних дій.
Атмосфера, музика та кремезні чоловіки дещо нагадували змагання із реслінгу.
Агресія – невід’ємна частина цього командного виду спорту. Регбі на візках справді небезпечний вид спорту, і у глядача складається враження, що спортсмени у будь-який момент можуть заробити травму, адже вони "навмисне" упродовж усієї гри намагаються "пошкодити" свого опонента. І як наслідок, чим агресивніше чи жорсткіше ти граєш, тим кращий результат. Чого достатньо в цій грі, так це зіткнень та блоків візками. І все це відбувається під гармонійні зітхання вражених глядачів. Незважаючи на безліч зіткнень, падінь та перекидань було небагато.
У підсумку, за третє місце команда Одеської області перемогла команду Рівненської області з рахунком 13 : 9, окремо в матчі слід відмітити капітана одеситів Олега Соколова, який чи не найкраще з усіх учасників володіє технікою ведення м’яча на візку, грамотно, швидко, одним словом майстерно обминаючи всі перешкоди на своєму шляху.
А от, у поєдинку за перше місце, точилася дуже запекла боротьба, гол за голом, почергово здобували команди Житомирської та Київської областей. Перший період закінчився з рахунком 7:7, і на останніх 15 секундах другого періоду команді Київської області вдалося відіграти одне очко. Шанс у житомирян був, після чудового пасу на випередження капітана команди «Спарта» і члена збірної команди України Ігора Радзивіла, його партнер по команді зумів вийти з пресингу киян на нашій половині поля і піти у відрив, однак йому не вдалося впоратися з прийомом м’яча. Глядачі вже хором рахували останні 10 секунд поєдинку і він можливо із-за своїм бажанням швидше схопити м’яч, тиском часу та приголомшливою атмосферою і криками в залі, вже підіймав однією рукою на шаленій швидкості м’яч з підлоги по ободу колеса візка, перекочуючи його на перед до ніг, щоб по нозі прокотити до верху і зафіксувати на колінах і це все за два метри до ліній воріт на швидкості, на межі перекидання….….,однак фортуна була вчора на боці гостей із столиці, гравцю прийшлось докласти максимальні зусилля, щоб нагнутись вперед і ривком підтянути м’яч, тому що сил було видно, вже не залишилось зовсім, і тут м’яч не втримується в руці житомирянина і від ноги відбивається і вкочується у ворота суперника, однак за правилами РЕГБІ НА ВІЗКАХ, гол зараховується тільки тоді, коли гравець м’яч тримає в руках чи на колінках пересікаючи залікову лінію воріт. Хто знає, як би склалося все далі у додатковому часі, вразі нічийного рахунку за основном часом матчу.
З рахунком 15:14 переможцем турніру стала команда Київської області. Житомирська команда «Спарта» основу якої складають спортсмени з Баранівки і склад, якої є змішаний (3 чоловіки + 1 жінка), що до речі дозволено Міжнародними правилами гри РЕГБІ НА ВІЗКАХ, у виснажливій боротьбі поступилась дійсно гідним суперникам. Баранівська команда у складі Володимира Кушка, Амелії Кушко, Дмитра Присяжнюка та Ігоря Радзивіла гідно представляла Житомирську область на цьому турнірі і посіла почесне друге місце. Кращем гравцем турніру визнано Амелію Кушко, яку було нагороджено спеціальним кубком та призом від організаторів змагань.
Всі учасники змагань отримали подарунки, а саме комплектуючі елементи - камери для візків від ЖРЦ «ІНВАСПОРТ» та Житомирської міської спілки ветеранів афганської війни, переможців турніру команду Київської області було нагородженні окремими пам’ятними подарунками. Житомирська команда отримала спеціальні ціні подарунки від депутата Житомирської обласної ради, заступника Баранівського міського голови Наталії Володимирівни Кокітко. 
У підсумку можна сказати, що попри проблеми з обладнанням для цього виду спорту, в першу чергу це спеціальні сертифіковані спортивні візки, які дуже дорогі, проблеми з доступністю в регіонах, та в першу чергу в місті Житомирі, інші організаційні та фінансові проблеми, але українські регбісти на візках не здаються, адже є не байдужі люди, спонсори, депутати, місцеві органи самоврядування, які сприяють та підтримують. 
ЖРЦ «ІНВАСПОРТ» сподівається на переосмислення і акцент уваги вищого керівництва в державі в сфері фізичної культури та спорту серед людей з інвалідністю щодо розвитку РЕГБІ НА ВІЗКАХ в Україні.
Більш ширше хотілося б зазначити, що у процесі організації турніру ЖРЦ «ІНВАСПОРТ» в черговий раз зіткнувся з основною проблемою проведення, коли треба провести дійсно гідно турнір, на належному рівні і відповідно до всіх організаційних і технічних правил, – це доступність для людей з обмеженими фізичними можливостями в нашому місті Житомирі.
Ніхто не замислювався, але доступність у закладах потрібна 50-ти% населення України. Це і люди похилого віку, які пересуваються з паличкою, це і батьки з візком, це й ті, які зламали ногу. 
ЖРЦ «ІНВАСПОРТ» закликає владу міста Житомира і Житомирської області спільно з міським та обласним комітетами для забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури відповідно міста та області - на 2018 рік нанести на аркуш паперу та роздрукувати МАПУ ДОСТУПНОСТІ для людей з інвалідністю в цілому і по окремо, з врахуванням нозологій, для не зрячих, для не чуючих, для людей з ураженням опорно-рухового апарату та з вадами розумового та фізичного розвитку, скласти ДОВІДНИК ДОСТУПНОСТІ (готелі, заклади харчування, супермаркети-магазини, спортивні заклади - стадіони, басейни, спортивні зали, культурні заклади - кінотеатри, театри, бібліотеки, музеї; медичні заклади, навчальні заклади, державні установи, підприємства з вільним доступом та робочими місцями для людей з інвалідністю, служби-послуги для людей з інвалідністю – соціальне таксі, соціальне авто тощо).
ЖРЦ «ІНВАСПОРТ» ВІТАЄ переможців турніру - команду КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, а також призерів та учасників змагань і впевнений, що дана подія є гарним початком традиції проведення саме у Житомирі даного турніру підвищуючи його рівень та покращуючи умови забезпечення та проведення.

Автор статті: Сергій Логвіненко, заступник начальника центру в Житомирський регіональний центр з ФКіС інвалідів "Інваспорт"